Czy kubeczki menstruacyjne są naprawdę zdrowe? Z całkowitą pewnością mówimy: tak, i jest to obecnie jedna z najlepszych opcji! Przeczytaj ten blog, aby dowiedzieć się, dlaczego kubeczek Beppy Cup jest bezpiecznym produktem menstruacyjnym.

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup

Rok 2020 był jednym z najtrudniejszych lat w naszej historii, z którego wyciągnęliśmy wiele wniosków. Jedną z tych nauk było znaczenie zachowania zdrowia i komfortu. To normalne, że zaczynamy się zastanawiać, w jaki sposób dbamy o nasze ciała i jakie są najzdrowsze alternatywy, aby to robić. W takich przypadkach możemy zadać sobie pytanie, czy kubeczki menstruacyjne są naprawdę zdrowe? Z całkowitą pewnością możemy powiedzieć: tak, i jest to obecnie jedna z najlepszych opcji!

Z jednej strony, kubeczek menstruacyjny wykonany jest z silikonu klasy medycznej, który jest hipoalergiczny i nie stanowi zagrożenia dla naszego organizmu, gdy wejdzie w kontakt z wewnętrznymi ściankami pochwy. Podobnie, materiał ten nie ulega degradacji ani utlenianiu i ogranicza gromadzenie się bakterii, zapobiegając powstawaniu brzydkich zapachów i bardziej delikatnych warunków.

Chociaż kubeczki menstruacyjne mogą być uważane za bezpieczny produkt menstruacyjny, ważne jest, aby mieć świadomość, że T.S.S (Toxic Shock Syndrome) typowo związany z używaniem tamponów, może również rozwinąć się podczas używania kubeczków menstruacyjnych. Badanie przeprowadzone przez Nonfoux et al. (2018) wskazuje na wzrost Staphylococcus aureus i produkcję TSST-1 na kubeczkach menstruacyjnych po 8 godzinach (in-vitro). Nawet po 3 myciach wodą biofilm Staphylococcus aureus pozostał. Na podstawie swoich badań stwierdzają: „Należy zalecić protokół obejmujący drugi kubeczek, który pozwala na sterylizację kubeczka przez wygotowanie pomiędzy kolejnymi użyciami”. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o T.S.S i o tym, jak Beppy pomaga zmniejszyć ryzyko, zajrzyj na naszego bloga.

Z drugiej strony, kubeczek menstruacyjny, który stał się popularną alternatywą, został poddany wielu badaniom na prestiżowych uniwersytetach i w ośrodkach badawczych. Przyniosły one korzystne wyniki w dziedzinie zdrowia, stając się doskonałym wyborem wśród produktów higieny kobiecej. Jedno z takich badań zatytułowane: Użycie, przeciekanie, akceptowalność, bezpieczeństwo i dostępność kubeczka menstruacyjnego, przeprowadzone przez Liverpool School of Tropical Medicine, opublikowało analizy i wyniki, które promują stosowanie kubeczka menstruacyjnego na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się i regionach z problemami sanitarnymi.

Wykazano również, że prawidłowe stosowanie kubeczka menstruacyjnego wraz z dobrymi nawykami higienicznymi, zmniejszyło występowanie kandydozy oraz infekcji pochwy i układu moczowego w grupie kobiet, które wzięły udział w badaniu. Równocześnie stwierdzono, że nastąpił gwałtowny spadek podrażnień skóry i podrażnień wewnętrznych, w porównaniu do tych zarejestrowanych podczas i po stosowaniu tamponów i jednorazowych podpasek menstruacyjnych.

Wreszcie, badania wykazały, że nie nastąpił wzrost przypadków endometriozy lub negatywnych skutków, które mogłyby wpłynąć na zdrowie seksualne i reprodukcyjne, wskazując, że stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest bezpieczne i korzystne, zarówno dla użytkowniczek, które jeszcze nie rozpoczęły życia seksualnego, jak i dla kobiet, które miały już jedną lub więcej ciąż i prowadzą aktywne życie seksualne.

Bardzo ważne jest, abyś pamiętała, że kubeczki menstruacyjne muszą spełniać te same przepisy, co każdy produkt higieny kobiecej, które różnią się w zależności od kraju. Biorąc pod uwagę te czynniki, takie jak jakość i trwałość silikonu, zapewnisz sobie dobrą inwestycję zarówno dla Twoich finansów, jak i dla Twojego zdrowia.

Źródła: 

  1. www. beppy.com
  2. van Eijk, A. M. (2019, 16 julio). Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis. The Lancet Public Health. https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667%2819%2930111-2/fulltext
  3. Nonfoux, L. et al (2018, June). Impact of currently marketed tampons and menstrual cups on Staphylococcus aureus growth and toxic shock syndrome toxin 1 production in vitro. Applied and Environmental Microbiology. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29678918/

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Adres

AMED Polska

Wyłaczny Autoryzowany Importer i Dystrybutor BEPPY w Polsce

Chopina 23/305A
62-800 Kalisz

Kontakt

+ 48 883 949494
beppy@amed.net.pl

Godziny pracy

Pn-Pt:  9.00 – 16.00

Translate »