Zespół Wstrząsu Toksycznego (TSS) – Co to jest? Jakie są objawy? TSS, kubeczki menstruacyjne i tampony w badaniach naukowych. Nasze wskazówki, aby zmniejszyć ryzyko TSS 

Zespół Wstrząsu Toksycznego (TSS)

Co to jest TSS (Zespół Wstrząsu Toksycznego)?

W późnych latach 70-tych XX wieku użytkowniczki tamponów były szczególnie dotknięte zespołem wstrząsu toksycznego (TSS). Tampony te były wykonane z włókien syntetycznych i charakteryzowały się wysokim stopniem absorpcji. Tampony zostały wycofane z rynku w 1980 roku, a marki tamponów zaczęły produkować tampony, które były bezpieczniejsze i mniej chłonne. Tampony te były również wykonane z naturalnej bawełny. Incydenty te sprawiły również, że kobiety stały się bardziej świadome higieny menstruacyjnej i zaczęły zmieniać tampony 3-4 razy dziennie. Chociaż ryzyko wystąpienia TSS zmniejszyło się w dzisiejszych czasach, nie zniknęło ono całkowicie.

Popularnie nazywana chorobą tamponową, TSS jest chorobą charakteryzującą się gorączką, niedociśnieniem, wysypką i niewydolnością ważnych dla życia organów. Uważa się ją za zespół zagrażający życiu i jest często spowodowana przez bakterie gronkowca, które dostają się do organizmu i uwalniają szkodliwe toksyny.

Chociaż zespół ten występuje głównie u młodych kobiet w wyniku stosowania tamponów, może on również dotknąć każdego w każdym wieku, w tym mężczyzn i dzieci.

Objawy Zespołu Wstrząsu Toksycznego (TSS)

Jedną z cech charakterystycznych TSS jest to, że pogarsza się on bardzo szybko i może być śmiertelny, jeśli nie jest leczony od razu, powodując trwałe uszkodzenie ważnych narządów, martwicę, amputację, a nawet śmierć. Jednak w przypadku wczesnego rozpoznania i leczenia, większość ludzi w pełni wraca do zdrowia.

Objawy TSS zaczynają się nagle i szybko się pogarszają. Obejmują one:

– Gorączka

– Objawy grypopodobne; ból głowy, dreszcze, wyczerpanie, bóle ciała, ból gardła, kaszel

– biegunka

– Wysypka przypominająca oparzenia słoneczne

– Wymioty

– Zawroty głowy

– Wymioty

– Zaczerwienienie warg, języka i oczu

– Ciężkie oddychanie

– Dezorientacja

TSS, kubeczki menstruacyjne i tampony w badaniach naukowych

W badaniu zatytułowanym Stowarzyszenie cech stosowania tamponów z zespołem wstrząsu toksycznego miesiączki we Francji, opublikowanym w 2011 roku, stwierdzono, że stosowanie superchłonnych tamponów jest jedną z głównych przyczyn tego zespołu, ponieważ pozostają one w pochwie przez długi czas. Ponieważ są one ciepłe i wilgotne, kanał pochwy staje się odpowiednim obszarem dla bakterii do wzrostu, powodując infekcję. Badanie wykazało również, że ryzyko rozwoju TSS wzrasta w przypadku stosowania tamponu przez 6 lub więcej godzin, niezależnie od jego zdolności absorpcyjnej. Dotyczy to również ryzyka stosowania tamponów w nocy.

Jeśli chodzi o kubeczki menstruacyjne, istnieją sprzeczne badania dotyczące zwiększonego ryzyka wystąpienia TSS. The Lancet opublikował badanie Use, leakage, acceptability, safety and availability of the menstrual cup: a systematic review and a meta-analysis opublikowane w 2019 roku, w którym dokonano przeglądu 43 badań związanych z kubeczkiem menstruacyjnym. Na podstawie swojego badania stwierdzili : ” Nasz przegląd wskazuje, że kubeczki menstruacyjne są bezpieczną opcją zarządzania miesiączką, a kubeczki są stosowane na całym świecie. Istnieje potrzeba przeprowadzenia dobrej jakości badań w tej dziedzinie. Potrzebne są dalsze badania nad opłacalnością i wpływem na środowisko, porównujące różne produkty menstruacyjne”. 

Chociaż kubeczki menstruacyjne są uważane za bezpieczne produkty menstruacyjne, ważne jest, aby być świadomym rozwoju TSS podczas używania kubeczków menstruacyjnych. Badanie Nonfoux i wsp. 2018 wskazuje na wzrost Staphylococcus aureus i produkcję TSST-1 na kubeczkach menstruacyjnych po 8 godzinach (in vitro). Nawet po 3 myciach wodą, biofilm Staphylococcus aureus pozostał. Na podstawie swoich badań stwierdzają: “Protokół z drugim kubeczkiem, który pozwala na sterylizację kubeczka poprzez wygotowanie go pomiędzy użyciami, powinien być zalecany” .

Ponieważ TSS jest rzadką chorobą, ważne jest, aby zawsze być świadomym ryzyka i objawów TSS.

Nasze wskazówki, aby zmniejszyć ryzyko TSS

Beppy Cup: 2 przeciwko TSS

  1. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia TSS, Beppy dostarcza dwa kubki zamiast jednego. Dzięki temu, że za każdym razem nosisz przy sobie drugi kubeczek, możesz przechowywać zużyty kubeczek i za każdym razem wkładać czysty kubeczek. Upewnij się, że dokładnie wysterylizujesz swój zużyty kubeczek Beppy Cup po powrocie do domu, aby zawsze mieć przy sobie czysty kubeczek. Pamiętaj, aby zawsze wymieniać kubeczek co 8 godzin lub rzadziej.
  2. Unikaj zbyt długiego noszenia produktów menstruacyjnych, dotyczy to nie tylko tamponów, ale także kubeczków menstruacyjnych. Niektóre marki kubeczków menstruacyjnych zalecają noszenie kubeczka przez 12 do 16 godzin, a inne marki wskazują, że wystarczy opróżnić kubeczek raz lub dwa razy dziennie. Są nawet marki, które twierdzą, że kubeczek menstruacyjny może być noszony przez cały dzień bez obaw. Zalecamy, aby nie używać kubeczka dłużej niż przez 8 godzin. W Beppy® opowiadamy się za przejrzystością, dobrą higieną i zdrowiem. Zmieniaj swój kubeczek tak często, jak to możliwe i upewnij się, że jest on czysty i wysterylizowany przed włożeniem go. Upewnij się, że myjesz ręce przed kontaktem z kubeczkiem menstruacyjnym. Możesz obejrzeć nasz film informacyjny Essential Information Video, aby uzyskać więcej informacji na temat czyszczenia kubeczka.

Źródła:

  1. www.beppy.com
  2. Schlievert, PM (2020, 19 March). Menstrual TSS remains a dangerous threat. The Lancet. https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30060-2/fulltext 
  3. Billon et all., A. (2020, 10 March). Association of characteristics of tampon use with menstrual toxic shock syndrome in France . The Lancet. https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30052-3/fulltext 
  4. van Eijk, AM (2019, July 16). Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis . The Lancet Public Health. https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667%2819%2930111-2/fulltext
  5. Nonfoux, L. et al (2018, June). Impact of currently marketed tampons and menstrual cups on Staphylococcus aureus growth and toxic shock syndrome toxin 1 production in vitro. Applied and Environmental Microbiology. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29678918/
  6. Ross, A., & Shoff, HW (2020, August 10). Toxic Shock Syndrome . The National Center for Biotechnology Information. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459345/

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Adres

AMED Polska

Wyłaczny Autoryzowany Importer i Dystrybutor BEPPY w Polsce

Chopina 23/305A
62-800 Kalisz

Kontakt

+ 48 883 949494
beppy@amed.net.pl

Godziny pracy

Pn-Pt:  9.00 – 16.00

Translate »